I forgangne weekend skulle Australian WPGA Championship være spillet i Brisbane, men det blandede Alfred sig i.
Alfred er en tropisk cyklon, der gik i land i weekenden og har forårsaget store skader, herunder strømafbrud i titusindvis af husstande. Normalt er der ikke så voldsomme cykloner i denne del af Australien, men i disse klimatider er der ikke noget, der hedder ‘plejer’. Arrangørerne af golfturneringen så skriften på væggen og aflyste flere dage før start, men da var Smilla Tarning Sønderby, Natacha Høst Husted og Cecilie Finne-Ipsen allerede på stedet. Som det ses på Gettys billede, er det ikke let at færdes udendørs, og de biler, der ikke slap væk i tide, har vand over tagene.
I denne uge regner de danske spillere så med at skulle spille Australian Women’s Classic, og det kommer de formentlig også til, men pga. Alfreds gavmilde mængde af regn er turneringen afkortet til 54 huller, og starten er udsat til fredag.
Klimaforandringer indvirker efterhånden på mange turneringer verden over, ligesom mange golfbaner er hårdt ramt. Vi må vænne os til det, få højspændingskabler ned i jorden og dræne, så godt det er muligt – og spille skak eller kort, mens hurricanes og cykloner raser.